O mnie

Interesuję się Azją Wschodnią ponad dekadę. Zaczęło się od popkultury, potem przyszły Studia Azjatyckie, a teraz rozwijam swoją pasję do tego regionu recenzując książki poświęcone Azji Wschodniej.

Szczególne miejsce w moim sercu zajmuje Japonia, bo od niej się zaczęła się moja fascynacja, jednakże interesuję się także innymi krajami Azji Wschodniej: Koreą Południową, Koreą Północną, Chinami, Tajwanem, Hongkongiem. Czasem rozszerzam swoje zainteresowanie na inne kraje azjatyckie. Ten region jest niewyczerpanym źródłem inspiracji i fascynacji.

Blog ten nazwałam „Azjatycką półką”, bo pragnę na nim omawiać każdą pozycję książkową wydaną w Polsce, która dotyczy Azji Wschodniej. Recenzowane książki zostały napisane przez azjatyckich autorów albo Azji dotyczą. Staram się przybliżać kontekst kulturowy i stworzyć rzetelną bazę informacji o tym, co czytać, by dowiedzieć się więcej o tych krajach.

Moją misją jest walczenie ze stereotypowym, orientalistycznym podejściem do krajów Azji. Dlatego też rewiduję to, co publikuje się na polskim rynku wydawniczym pod tym właśnie kątem, tak żeby Czytelnik mógł wybierać dla siebie pozycje wartościowe, które nie powielają szkodliwych stereotypów. Moje teksty mają więc więcej z krytyki literackiej niż typowych recenzji.

Oprócz bloga prowadzę także podcast Azjatycka Półka na YouTube, w którym omawiam tematy kulturowe i społeczne, na które nie starczyło miejsca w recenzjach. Wszystkie miejsca w sieci, w których publikuję znajdziecie w zakładce Nowości.

Literatura japońska, chińska czy koreańska staje się coraz powszechniejsza w naszym kraju, bo ma naprawdę wiele do zaoferowania. Mam nadzieję, że uda mi się polskiego Czytelnika do niej przekonać, a swoją wiedzę na ten temat przekuć w coś ciekawego i wartościowego.

Zapraszam,
Martyna „Gin” Wyleciał
Azjatycka Półka

Wszyscy są mile widziani na Azjatyckiej Półce! 🌈

Jedna myśl w temacie “O mnie

  1. Akurat dziś trafiłam w Twoją wirtualną przestrzeń. Kocham książki o Chinach, zakochałam się w jęz. chińskim i tez czytam coraz więcej o Chinach. Będę Twoim stałym gościem :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s